Skip to content

30 Lauren Lane So.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$184,900
Last Sale Date
Oct 27, 2017

Property Information

Block380.11
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,489
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
28%
Improvement Value:$102,800
72%
Total Assessment$142,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,439+5.6%
2024$3,256+3.8%
2023$3,137-6.2%
2022$3,344+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$184,900

From:

To:

Sq Ft1,489DeedBook 16924, Page 512Recorded11/1/2017

Property Built

Built

Year Built: 1984