Skip to content

162 Lionshead Blvd. So.Brick, NJ 08723

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Nov 7, 2025

Property Information

Block380.14
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,636
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
27%
Improvement Value:$108,100
73%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,575+5.6%
2024$3,386+3.8%
2023$3,263+1.4%
2022$3,219+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$401,000
Sq Ft1,636DeedBook 20202, Page 1997Recorded11/20/2025

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,636DeedBook 19765, Page 1257Recorded8/16/2024

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4987, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1985