Skip to content

10 Meadowbrook Rd.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$22,500
Last Sale Date
Apr 22, 2014

Property Information

Block380.16
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,222
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
29%
Improvement Value:$97,900
71%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,562+5.2%
2024$3,385+3.5%
2023$3,271+1.3%
2022$3,230+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$22,500

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 15788, Page 257

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12943, Page 1503

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 10530, Page 1018

Property Built

Built

Year Built: 1986