Skip to content

42 Meadowbrook Rd.Brick, NJ 08723

Built 1986

Last Sale Price
$357,900
Last Sale Date
Aug 2, 2022

Property Information

Block380.16
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,691
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
26%
Improvement Value:$113,800
74%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,973+5.2%
2024$3,776+11.1%
2023$3,398+1.4%
2022$3,352+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$357,900
Sq Ft1,691DeedBook 19135, Page 416Recorded8/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 1986