Skip to content

74-80 Brick Blvd.Brick, NJ 08723

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2001

Property Information

Block380.19
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class10
Description3/2SCB 39130
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage---
Acreage8.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,477,700
48%
Improvement Value:$3,772,300
52%
Total Assessment$7,250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$187,268+5.2%
2024$177,988+3.5%
2023$171,970-18.4%
2022$210,780+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,700,000
DeedBook 5418, Page 499