Skip to content

102 Riva Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$166,500
Last Sale Date
Dec 16, 2014

Property Information

Block380.20
Lot1
QualifierC1342
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,586
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
36%
Improvement Value:$106,700
64%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,306+5.2%
2024$4,092+3.5%
2023$3,954+1.3%
2022$3,904+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$166,500

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 15983, Page 403Recorded1/13/2015

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 15249, Page 1639

Property Sale

Sale
$124,990
DeedBook 5333, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5090, Page 100