Skip to content

90 Riva Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$116,500
Last Sale Date
Jul 16, 1997

Property Information

Block380.20
Lot1
QualifierC1448
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,236
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
39%
Improvement Value:$93,000
61%
Total Assessment$153,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,702+5.6%
2024$3,506+3.8%
2023$3,379-5.7%
2022$3,583+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 5488, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5090, Page 100