Skip to content

84 Riva Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 9, 2004

Property Information

Block380.20
Lot1
QualifierC1551
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,586
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
36%
Improvement Value:$106,700
64%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,056+5.6%
2024$3,842+3.7%
2023$3,704+1.4%
2022$3,654+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 12259, Page 1114

Property Sale

Sale
$119,990
DeedBook 5474, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5090, Page 100