Skip to content

74 Riva Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block380.20
Lot1
QualifierC1656
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,356
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
38%
Improvement Value:$97,200
62%
Total Assessment$157,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,060+5.2%
2024$3,859+3.5%
2023$3,729+1.3%
2022$3,682+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,356DeedBook 18481, Page 1927Recorded5/18/2021

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 14662, Page 214

Property Sale

Sale
$117,990
DeedBook 5610, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5090, Page 100