Skip to content

54 Riva Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 19, 2023

Property Information

Block380.20
Lot1
QualifierC1966
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,586
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
36%
Improvement Value:$106,700
64%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,306+5.2%
2024$4,093+3.5%
2023$3,954+1.3%
2022$3,904+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000
Sq Ft1,586DeedBook 19413, Page 1781Recorded6/26/2023

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 16637, Page 925Recorded1/20/2017

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 14753, Page 1744

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 5585, Page 589

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5090, Page 100