Skip to content

28 Riva Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block380.20
Lot1
QualifierC2279
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,586
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
36%
Improvement Value:$106,700
64%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,306+5.2%
2024$4,092+3.5%
2023$3,954+1.3%
2022$3,904+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft1,586DeedBook 16460, Page 1997Recorded7/28/2016

Property Sale

Sale
$120,990
DeedBook 5426, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5090, Page 100