Skip to content

20 Riva Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$244,900
Last Sale Date
Dec 3, 2020

Property Information

Block380.20
Lot1
QualifierC2383
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,586
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
36%
Improvement Value:$106,700
64%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,306+5.2%
2024$4,092+3.5%
2023$3,954+1.3%
2022$3,904+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$244,900
Sq Ft1,586DeedBook 18215, Page 1171Recorded12/18/2020

Property Sale

Sale
$174,500
DeedBook 14547, Page 1686

Property Sale

Sale
$120,990
DeedBook 5425, Page 652

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5090, Page 100