Skip to content

11 Riva Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1996

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 20, 2025

Property Information

Block380.21
Lot1
QualifierC0406
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,586
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
36%
Improvement Value:$106,700
64%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,056+5.6%
2024$3,842+3.7%
2023$3,704+1.4%
2022$3,654+1.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,586DeedBook 20150, Page 133Recorded10/1/2025

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 11527, Page 1088

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5524, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5090, Page 100