Skip to content

69 Riva Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Dec 15, 2010

Property Information

Block380.21
Lot1
QualifierC1135
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,586
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
36%
Improvement Value:$106,700
64%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,056+5.6%
2024$3,842+3.7%
2023$3,704+1.4%
2022$3,654+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 14798, Page 454

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 10178, Page 685

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 5412, Page 894

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5090, Page 100