Skip to content

10 Devin LaneBrick, NJ 08723

Built 1988

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block380.21
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class16
Description1SG1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,539
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$133,400
64%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,383+5.2%
2024$5,116+3.5%
2023$4,943+1.3%
2022$4,881+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,539DeedBook 18521, Page 973Recorded6/9/2021

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 15561, Page 1514

Property Sale

Sale
$122,940
DeedBook 5149, Page 139

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5090, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1988