Skip to content

8 Joseph WayBrick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 16, 2013

Property Information

Block380.22
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,433
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,500
39%
Improvement Value:$115,300
61%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,851+5.2%
2024$4,610+3.5%
2023$4,455+1.3%
2022$4,398+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,433DeedBook 15715, Page 1439Recorded12/26/2013

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5425, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5090, Page 100