Skip to content

16 Molly LaneBrick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$231,500
Last Sale Date
Sep 11, 2020

Property Information

Block380.23
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,301
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$107,700
59%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,719+5.2%
2024$4,485+3.5%
2023$4,334+7.6%
2022$4,029+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$231,500

From:

To:

Sq Ft1,301DeedBook 18079, Page 38Recorded9/30/2020

Property Sale

Sale
$126,900
DeedBook 5296, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5090, Page 100