Skip to content

37 Molly LaneBrick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 12, 2019

Property Information

Block380.25
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,540
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$127,600
63%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,233+5.2%
2024$4,974+3.5%
2023$4,806+1.3%
2022$4,745+7.4%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,540DeedBook 17541, Page 395Recorded7/19/2019

Property Sale

Sale
$142,990
DeedBook 5326, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5090, Page 100