Skip to content

35 Molly LaneBrick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block380.25
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,712
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
36%
Improvement Value:$131,500
64%
Total Assessment$206,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,084+5.5%
2024$4,820+3.7%
2023$4,648+1.4%
2022$4,586+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,712DeedBook 16857, Page 1439Recorded9/1/2017

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 5563, Page 645

Property Sale

Sale
$149,990
DeedBook 5237, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5090, Page 100