Skip to content

47 Molly LaneBrick, NJ 08723

Built 1995

Owner
---
Last Sale Price
$474,500
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block380.25
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page31.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,531
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
36%
Improvement Value:$115,600
64%
Total Assessment$180,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,415+5.5%
2024$4,184+3.7%
2023$4,034+1.4%
2022$3,980+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$474,500
Sq Ft1,531DeedBook 20196, Page 1549Recorded11/14/2025

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 15207, Page 1952

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 10037, Page 1627

Property Sale

Sale
$146,990
DeedBook 5312, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 5090, Page 100