Skip to content

49 Gloria Ann Smith Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2003

Property Information

Block381.02
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2304
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,304
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,600
40%
Improvement Value:$208,000
60%
Total Assessment$346,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,953+5.2%
2024$8,509+3.5%
2023$8,221+1.3%
2022$8,117+1.6%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-002138-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5395, Page 481

Property Built

Built

Year Built: 1965