Skip to content

41 Gloria Ann Smith Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$501,000
Last Sale Date
Jul 7, 2021

Property Information

Block381.02
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1545
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,545
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,600
43%
Improvement Value:$184,900
57%
Total Assessment$323,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,356+5.2%
2024$7,942+3.5%
2023$7,673+15.4%
2022$6,649+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$501,000
Sq Ft1,545DeedBook 18574, Page 423Recorded7/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965