Skip to content

37 Gloria Ann Smith Dr.Brick, NJ 08723

Built 1975
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$353,000
Last Sale Date
Oct 17, 2017

Property Information

Block381.02
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1622
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,622
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,300
43%
Improvement Value:$175,400
57%
Total Assessment$307,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,948+5.2%
2024$7,554+3.5%
2023$7,299+1.3%
2022$7,206+1.6%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-004526-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$353,000

From:

To:

Sq Ft1,622DeedBook 16911, Page 648Recorded10/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 1975