Skip to content

29 Gloria Ann Smith Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 16, 2021

Property Information

Block381.02
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.3

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,736
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,600
39%
Improvement Value:$205,100
61%
Total Assessment$336,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,697+5.2%
2024$8,266+2.9%
2023$8,036+1.3%
2022$7,935+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft2,736DeedBook 18878, Page 915Recorded1/24/2022

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 4885, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1965