Skip to content

21 Gloria Ann Smith Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$261,000
Last Sale Date
Jan 6, 2003

Property Information

Block381.02
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,430
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,700
44%
Improvement Value:$166,300
56%
Total Assessment$299,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,723+5.2%
2024$7,340+3.5%
2023$7,092+1.3%
2022$7,003+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook 11265, Page 1910

Property Built

Built

Year Built: 1970