Skip to content

253 Brick Blvd.Brick, NJ 08723

Public Property

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Apr 3, 2015

Property Information

Block381.02
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.3

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage7,036
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$279,300
33%
Improvement Value:$558,200
67%
Total Assessment$837,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$18,241+2.7%
2017$17,763+0.8%
2016$17,621+1.8%
2015$17,311+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

From:

To:

DeedBook 16065, Page 1641Recorded4/28/2015