Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
249 Brick Blvd.Brick, NJ 08723
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2001
Property Information
Block381.02
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.3
Building Details
Building Class---
Description6794
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage---
Acreage0.53
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$279,300
29%
Improvement Value:$670,700
71%
Total Assessment$950,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $24,539 | +5.2% |
| 2024 | $23,323 | +3.5% |
| 2023 | $22,534 | +1.3% |
| 2022 | $22,249 | +1.6% |
Property History
No events match the selected filters.