Skip to content

2352 Hooper AveBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 30, 2017

Property Information

Block381.03
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,933
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,900
36%
Improvement Value:$222,200
64%
Total Assessment$347,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,966+5.2%
2024$8,521+3.5%
2023$8,233+1.3%
2022$8,129+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,933DeedBook 16793, Page 287Recorded7/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1970