Skip to content

58 Blue Jay LnBrick, NJ 08723

Built 1963

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 30, 1999

Property Information

Block381.03
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2310
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,310
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,100
44%
Improvement Value:$185,500
56%
Total Assessment$328,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,488+5.2%
2024$8,067+3.5%
2023$7,794+1.3%
2022$7,696+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5765, Page 663

Property Built

Built

Year Built: 1963