Skip to content

120 Tunes Brook DrBrick, NJ 08723

Built 2016

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 14, 2021

Property Information

Block381.04
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage1,482
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,600
46%
Improvement Value:$148,200
54%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,072+5.2%
2024$6,722+3.5%
2023$6,495+1.3%
2022$6,412+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,482DeedBook 18512, Page 1257Recorded6/3/2021

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,482DeedBook 16625, Page 316Recorded1/9/2017

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 16327, Page 647Recorded2/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016