Skip to content

141 Tunes Brook DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 6, 2016

Property Information

Block381.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.3

Building Details

Building Class17
Description1SF-P 2301
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,301
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
36%
Improvement Value:$223,100
64%
Total Assessment$348,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,991+5.2%
2024$8,546+3.5%
2023$8,257+1.3%
2022$8,153+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,301DeedBook 16447, Page 1402Recorded7/14/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970