Skip to content

145 Tunes Brook Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2004

Property Information

Block381.05
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.3

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,666
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,600
42%
Improvement Value:$190,500
58%
Total Assessment$329,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,501+5.2%
2024$8,079+3.5%
2023$7,806+1.3%
2022$7,708+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970