Skip to content

2258 Hooper Ave.Brick, NJ 08723

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2004

Property Information

Block381
Lot4.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page29.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,347
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,600
47%
Improvement Value:$139,400
53%
Total Assessment$261,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,742+5.2%
2024$6,408+3.5%
2023$6,191+1.3%
2022$6,113+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$131,750
DeedBook 5669, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5468, Page 241