Skip to content

265 Spruce Dr.Brick, NJ 08723

Built 1984

Last Sale Price
$295,900
Last Sale Date
Oct 30, 2003

Property Information

Block382.02
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,713
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,600
49%
Improvement Value:$140,700
51%
Total Assessment$275,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,111+5.2%
2024$6,759+3.5%
2023$6,530+1.3%
2022$6,448+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,900
DeedBook 11912, Page 789

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5493, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1984