Skip to content

288 Huxley DrBrick, NJ 08723

Built 1966

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jan 27, 2023

Property Information

Block382.02
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 1916
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,916
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,600
46%
Improvement Value:$160,800
54%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,630+5.2%
2024$7,252+3.5%
2023$7,007+1.3%
2022$6,918+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,916DeedBook 19290, Page 1636Recorded2/1/2023

Property Sale

Sale
$188,500
DeedBook 10535, Page 974

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5209, Page 373

Property Built

Built

Year Built: 1966