Skip to content

303 Virginia Dr.Brick, NJ 08723

Built 1967

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Nov 6, 2024

Property Information

Block382.03
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,368
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,700
55%
Improvement Value:$110,600
45%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,310+10.2%
2024$5,725+3.5%
2023$5,532+1.3%
2022$5,462+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000
Sq Ft1,368DeedBook 19855, Page 1563Recorded11/21/2024

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,368DeedBook 18937, Page 1855Recorded3/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 1967