Skip to content

313 Virginia DrBrick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Date
Apr 16, 2024

Property Information

Block382.03
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description1SF 1G 1404
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,404
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,100
57%
Improvement Value:$100,300
43%
Total Assessment$233,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,029+5.2%
2024$5,730+3.5%
2023$5,536+1.3%
2022$5,466+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968