Skip to content

317 Virginia Dr.Brick, NJ 08723

Built 1967

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 5, 2004

Property Information

Block382.03
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,408
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,700
56%
Improvement Value:$103,300
44%
Total Assessment$237,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,122+5.2%
2024$5,818+3.5%
2023$5,622+1.3%
2022$5,551+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 12305, Page 1580

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5549, Page 832

Property Built

Built

Year Built: 1967