Skip to content

247 Emerald Dr.Brick, NJ 08723

Built 1965

Last Sale Date
Jul 10, 2003

Property Information

Block382.03
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,510
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
55%
Improvement Value:$110,800
45%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,388+5.2%
2024$6,071+3.5%
2023$5,866+1.3%
2022$5,792+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1965