Skip to content

314 Florida Ct.Brick, NJ 08723

Built 1967

Owner
---
Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 17, 2025

Property Information

Block382.03
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,404
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,300
54%
Improvement Value:$116,600
46%
Total Assessment$250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,981+5.7%
2024$5,660+3.8%
2023$5,451+1.4%
2022$5,376+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,404DeedBook 19961, Page 333Recorded3/24/2025

Property Built

Built

Year Built: 1967