Skip to content

305 Florida Ct.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$379,999
Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block382.03
Lot26
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G-P 3045
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,045
Acreage0.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,500
36%
Improvement Value:$242,400
64%
Total Assessment$380,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,839+5.2%
2024$9,351+3.5%
2023$9,035+1.3%
2022$8,921+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$379,999
Sq Ft3,045DeedBook 17601, Page 1619Recorded9/10/2019

Property Sale

Sale
$334,500
DeedBook 11241, Page 1847

Property Built

Built

Year Built: 1970