Skip to content

263 Emerald Dr.Brick, NJ 08723

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 2009

Property Information

Block382.03
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2040
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,040
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
39%
Improvement Value:$206,200
61%
Total Assessment$339,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,509+5.4%
2024$8,075+3.6%
2023$7,793+1.3%
2022$7,692+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 10373, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 5290, Page 985