Skip to content

206 Sandy TrailBrick, NJ 08723

Built 1960

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Feb 23, 2021

Property Information

Block382.04
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-P 2664
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,664
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,100
37%
Improvement Value:$231,700
63%
Total Assessment$367,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,500+5.2%
2024$9,029+3.5%
2023$8,724+1.3%
2022$8,614+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,664DeedBook 18342, Page 1931Recorded3/2/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960