Skip to content

334 Huxley Dr.Brick, NJ 08723

Built 1977

Last Sale Price
$312,000
Last Sale Date
Sep 17, 2014

Property Information

Block382.04
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,957
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,300
46%
Improvement Value:$159,500
54%
Total Assessment$293,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,589+5.2%
2024$7,213+3.5%
2023$6,969+1.3%
2022$6,881+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$312,000

From:

To:

Sq Ft1,957DeedBook 15904, Page 1449Recorded9/29/2014

Property Built

Built

Year Built: 1977