Skip to content

203 Sandy TrailBrick, NJ 08723

Built 1968

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 19, 2017

Property Information

Block382.05
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,250
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,700
56%
Improvement Value:$104,900
44%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,189+5.2%
2024$5,882+3.5%
2023$5,683+1.3%
2022$5,611+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 16845, Page 119Recorded8/22/2017

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 12413, Page 803

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 11820, Page 1156

Property Built

Built

Year Built: 1968