Skip to content

214 Spruce Dr.Brick, NJ 08723

Built 1961

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block382.06
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,224
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,100
59%
Improvement Value:$96,000
41%
Total Assessment$232,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,995+5.2%
2024$5,698+3.5%
2023$5,505+1.3%
2022$5,436+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,224DeedBook 18554, Page 993Recorded6/29/2021

Property Sale

Sale
$249,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 16080, Page 1793Recorded5/14/2015

Property Sale

Sale
$129,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 15882, Page 991Recorded8/29/2014

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 5691, Page 544

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5302, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1961