Skip to content

220 Spruce Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$108,500
Last Sale Date
Jan 22, 1999

Property Information

Block382.06
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,300
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
40%
Improvement Value:$202,600
60%
Total Assessment$338,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,746+5.2%
2024$8,313+3.5%
2023$8,032+1.3%
2022$7,930+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$108,500
DeedBook 5661, Page 891

Property Built

Built

Year Built: 1970