Skip to content

252 Emerald Dr.Brick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2017

Property Information

Block382.06
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,344
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
51%
Improvement Value:$128,200
49%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,760+5.2%
2024$6,425+3.5%
2023$6,208+1.3%
2022$6,129+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$275,900

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 15935, Page 561Recorded11/7/2014

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 14373, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1980