Skip to content

243 Hawaii Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$176,666
Last Sale Date
Dec 19, 1996

Property Information

Block382.06
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,028
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,900
40%
Improvement Value:$205,500
60%
Total Assessment$342,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,844+5.2%
2024$8,406+3.5%
2023$8,122+1.3%
2022$8,019+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$176,666
DeedBook 13743, Page 1381

Property Built

Built

Year Built: 1970