Skip to content

304 Virginia Dr.Brick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2010

Property Information

Block382.08
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page32.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,302
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
58%
Improvement Value:$98,300
42%
Total Assessment$231,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,987+5.2%
2024$5,691+3.5%
2023$5,498+1.3%
2022$5,429+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955